Skip to content

716 Cookman Ave, Unit 302Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Dec 30, 2022

Property Information

Block2405
Lot3.05
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,900
30%
Improvement Value:$405,900
70%
Total Assessment$579,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,856+17.7%
2024$7,526+51.9%
2023$4,953+2.3%
2022$4,842+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 9630, Page 1959Recorded1/10/2023

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 8844, Page 2737

Property Built

Built

Year Built: 1920