Skip to content

501 Grand Avenue Unit 302Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block3208
Lot5.10
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,600
30%
Improvement Value:$409,700
70%
Total Assessment$585,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,820+12.6%
2024$7,835+29.2%
2023$6,066+3.3%
2022$5,872-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,050DeedBook 9620, Page 1002Recorded10/17/2022

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 8477, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1930