Skip to content

501 Grand Avenue Unit 202Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 17, 2018

Property Information

Block3208
Lot5.05
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,100
30%
Improvement Value:$404,000
70%
Total Assessment$577,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,695+9.8%
2024$7,920+28.2%
2023$6,179+3.2%
2022$5,987-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 9328, Page 5286Recorded12/28/2018

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 8984, Page 3943NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/6/2012

Property Sale

SaleMulti
$372,500
DeedBook 8489, Page 4098

Property Built

Built

Year Built: 1930