Skip to content

501 Grand Avenue Unit 402Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block3208
Lot5.15
QualifierC0402
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,100
30%
Improvement Value:$415,500
70%
Total Assessment$593,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,943+12.6%
2024$7,945+29.2%
2023$6,151+3.3%
2022$5,954-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 9548, Page 7374Recorded10/5/2021

Property Sale

Sale
$312,500

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 9119, Page 8280Recorded6/29/2015

Property Sale

SaleMulti
$369,000
DeedBook 8477, Page 8318

Property Built

Built

Year Built: 1930