Skip to content

606 Mattison AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 13, 2019

Property Information

Block2403
Lot5.05
QualifierC0204
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,166
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,700
30%
Improvement Value:$612,900
70%
Total Assessment$875,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,192+12.6%
2024$11,720+22.1%
2023$9,600+2.3%
2022$9,382+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,166DeedBook 9353, Page 792Recorded6/14/2019

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,166DeedBook 9079, Page 8433Recorded9/4/2014

Property Sale

SaleMulti
$365,000

From:

To:

DeedBook 8881, Page 9795NU CodeOutside sample period (5)Recorded9/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 2004