Skip to content

706 First AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 9, 2004

Property Information

Block2602
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,600
59%
Improvement Value:$393,900
41%
Total Assessment$954,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,968+34.3%
2024$9,658+23.0%
2023$7,851+6.3%
2022$7,388+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8376, Page 4214

Property Built

Built

Year Built: 1900