Skip to content

704 First AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 30, 2018

Property Information

Block2602
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$454,700
67%
Improvement Value:$224,200
33%
Total Assessment$678,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,876+20.2%
2024$8,219+23.0%
2023$6,680+6.6%
2022$6,265-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 9286, Page 6852Recorded5/9/2018

Property Sale

Sale
$105,600
DeedBook 8916, Page 6549

Property Built

Built

Year Built: 1900