Skip to content

700 First AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 4, 2019

Property Information

Block2602
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3S
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage8,433
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
14%
Improvement Value:$1,012,800
86%
Total Assessment$1,172,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,897-3.0%
2024$18,458+13.5%
2023$16,265-1.3%
2022$16,484-17.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 9351, Page 7345NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900