Skip to content

805 Bond StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2018

Property Information

Block2602
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,700
67%
Improvement Value:$234,600
33%
Total Assessment$719,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,671+37.7%
2024$7,750+8.7%
2023$7,131+8.6%
2022$6,568+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930