Skip to content

1001 Second Ave, Unit 209Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block304
Lot3.17
QualifierC0209
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,400
30%
Improvement Value:$381,400
70%
Total Assessment$544,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,836+10.5%
2024$7,090+29.2%
2023$5,489+2.3%
2022$5,364+18.2%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 9153, Page 3741Recorded2/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 2010