Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 205Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Dec 5, 2008

Property Information

Block3208
Lot3.09
QualifierC0205
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,700
30%
Improvement Value:$451,900
70%
Total Assessment$645,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,726+7.4%
2024$9,053+9.8%
2023$8,246+5.3%
2022$7,828+9.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$269,000
DeedBook 8749, Page 9002

Property Built

Built

Year Built: 2007