Skip to content

1001 Second Ave, Unit 208Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 29, 2017

Property Information

Block304
Lot3.18
QualifierC0208
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,334
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,400
30%
Improvement Value:$388,400
70%
Total Assessment$554,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,978+10.5%
2024$7,220+29.2%
2023$5,590+2.3%
2022$5,462+18.2%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,334DeedBook 9263, Page 8086Recorded12/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 2010