Skip to content

1001 Second Ave, Unit 302Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$769,000
Last Sale Date
Apr 19, 2024

Property Information

Block304
Lot3.26
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,200
30%
Improvement Value:$511,600
70%
Total Assessment$730,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,634+10.5%
2024$8,718+29.2%
2023$6,750+2.3%
2022$6,596+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$769,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 9693, Page 5095Recorded6/26/2024

Property Sale

SaleMulti
$306,520
DeedBook 8892, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 2010