Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 502Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block3208
Lot3.21
QualifierC0502
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,278
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
30%
Improvement Value:$554,300
70%
Total Assessment$791,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,930+7.4%
2024$11,103+19.2%
2023$9,316+0.3%
2022$9,286+7.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft1,278DeedBook 9603, Page 1206Recorded7/1/2022

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 8894, Page 8697

Property Built

Built

Year Built: 2007