Skip to content

910 Main Street, Unit 3aAsbury Park, NJ 07712

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block2706
Lot14.12
QualifierC2301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,193
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,700
30%
Improvement Value:$295,500
70%
Total Assessment$422,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,421+10.5%
2024$5,811+16.2%
2023$4,999+2.3%
2022$4,886+7.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,193DeedBook 9755, Page 3725Recorded9/9/2025

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 8908, Page 4435

Property Built

Built

Year Built: 2004