Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 204Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
May 24, 2019

Property Information

Block3208
Lot3.08
QualifierC0204
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,169
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,400
30%
Improvement Value:$406,900
70%
Total Assessment$581,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,758+7.5%
2024$8,151+8.9%
2023$7,486+5.3%
2022$7,106+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,169DeedBook 9350, Page 4150Recorded5/30/2019

Property Sale

SaleMulti
$269,000
DeedBook 8751, Page 2028

Property Built

Built

Year Built: 2007