Skip to content

516 Cookman Ave, Unit 2bAsbury Park, NJ 07712

Built 1940

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 8, 2023

Property Information

Block3105
Lot8.03
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,173
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,100
30%
Improvement Value:$396,900
70%
Total Assessment$567,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,543+12.6%
2024$7,589+18.4%
2023$6,410+5.3%
2022$6,086+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,173DeedBook 9647, Page 7774Recorded6/9/2023

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft1,187DeedBook 9127, Page 447Recorded8/14/2015

Property Sale

SaleMulti
$379,000
DeedBook 8476, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1940