Skip to content

516 Cookman Ave, Unit 3bAsbury Park, NJ 07712

Built 1940

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Dec 7, 2016

Property Information

Block3105
Lot8.05
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,201
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,100
30%
Improvement Value:$401,600
70%
Total Assessment$573,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,642+12.5%
2024$7,679+18.4%
2023$6,486+5.3%
2022$6,157+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,201DeedBook 9216, Page 8079Recorded3/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$292,500
DeedBook 8261, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1940