Skip to content

508 Cookman Ave, Unit 301Asbury Park, NJ 07712

Built 2005

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block3105
Lot9.06
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage992
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,900
30%
Improvement Value:$461,900
70%
Total Assessment$659,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,755+12.6%
2024$8,667+35.0%
2023$6,418+5.3%
2022$6,094-9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft992DeedBook 9612, Page 274Recorded8/23/2022

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft992DeedBook 9109, Page 8028Recorded4/23/2015

Property Sale

SaleMulti
$440,000
DeedBook 8457, Page 3961

Property Built

Built

Year Built: 2005