Skip to content

508 Cookman Ave, Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 2005

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block3105
Lot9.02
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,028
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,200
30%
Improvement Value:$460,300
70%
Total Assessment$657,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,720+12.6%
2024$8,636+35.0%
2023$6,396+5.3%
2022$6,072-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,028DeedBook 9519, Page 72Recorded6/10/2021

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,028DeedBook 9247, Page 3680Recorded9/11/2017

Property Sale

SaleMulti
$410,000
DeedBook 8459, Page 5190

Property Built

Built

Year Built: 2005