Skip to content

508 Monroe Ave, Unit 302Asbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$471,111
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block3208
Lot4.06
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,093
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,900
30%
Improvement Value:$387,100
70%
Total Assessment$553,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,176+12.6%
2024$7,263+21.5%
2023$5,977+3.3%
2022$5,783+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$471,111

From:

To:

Sq Ft1,093DeedBook 9608, Page 5955Recorded8/5/2022

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,093DeedBook 9264, Page 2137Recorded12/20/2017

Property Sale

SaleMulti
$292,500
DeedBook 8482, Page 9920

Property Built

Built

Year Built: 2004