Skip to content

501 Grand Avenue Unit 301Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block3208
Lot5.09
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage830
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,200
30%
Improvement Value:$350,500
70%
Total Assessment$500,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,921+12.6%
2024$7,036+18.4%
2023$5,944+3.3%
2022$5,752-2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$409,000

From:

To:

Sq Ft830DeedBook 9444, Page 809Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft830DeedBook 9309, Page 1109Recorded8/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 8477, Page 7599

Property Built

Built

Year Built: 1930