Skip to content

501 Grand Avenue Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
May 29, 2015

Property Information

Block3208
Lot5.04
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage830
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,500
30%
Improvement Value:$346,500
70%
Total Assessment$495,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,831+12.6%
2024$6,957+18.4%
2023$5,876+3.3%
2022$5,687-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft830DeedBook 9115, Page 5436Recorded6/2/2015

Property Sale

SaleMulti
$297,500
DeedBook 8490, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1930