Skip to content

517 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2000

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Aug 2, 2017

Property Information

Block3304
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,048
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$848,600
42%
Improvement Value:$1,184,300
58%
Total Assessment$2,032,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,263+20.0%
2024$21,061+21.7%
2023$17,299+9.1%
2022$15,851+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft5,048DeedBook 9254, Page 7414NU CodeSheriff sale (12)Recorded10/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 5554, Page 457