Skip to content

1116 Jeffrey StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2007

Property Information

Block2105
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SAL 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,700
65%
Improvement Value:$224,900
35%
Total Assessment$642,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,316+17.4%
2024$7,937+24.2%
2023$6,390+6.8%
2022$5,985+5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922