Skip to content

309 Fourth Ave, Unit 202Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block3505
Lot8.23
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage795
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,400
30%
Improvement Value:$353,300
70%
Total Assessment$504,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,462+10.5%
2024$6,753+18.2%
2023$5,715+0.3%
2022$5,697-0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft795DeedBook 9582, Page 5413Recorded3/7/2022

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 8800, Page 9408

Property Built

Built

Year Built: 1965