Skip to content

315-317 Eighth Ave Unt309Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 5, 2017

Property Information

Block3705
Lot9.39
QualifierC0309
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage742
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
30%
Improvement Value:$203,000
70%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,988+17.7%
2024$3,389+23.8%
2023$2,738+2.3%
2022$2,676+13.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft742DeedBook 9221, Page 4242NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/7/2017

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 8386, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1960