Skip to content

317 Sixth Ave, Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 12, 2024

Property Information

Block3603
Lot16.04
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage790
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,800
30%
Improvement Value:$370,500
70%
Total Assessment$529,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,358+10.5%
2024$7,561+11.0%
2023$6,815+4.3%
2022$6,533+9.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft790DeedBook 9699, Page 9070Recorded8/13/2024

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft790DeedBook 9523, Page 7307Recorded6/29/2021

Property Sale

Sale
$356,000

From:

To:

Sq Ft790DeedBook 9246, Page 5879Recorded9/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920