Skip to content

317 Sixth Ave, Unit 302Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block3603
Lot16.08
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage820
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,400
30%
Improvement Value:$378,800
70%
Total Assessment$541,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,024+2.2%
2024$7,849+15.5%
2023$6,794+0.2%
2022$6,780+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft820DeedBook 9687, Page 9203Recorded5/10/2024

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft820DeedBook 9446, Page 3914Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft820DeedBook 9250, Page 1940Recorded9/22/2017

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 8804, Page 8922

Property Built

Built

Year Built: 1920