Skip to content

321 Sixth Avenue Unit 101Asbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Dec 17, 2010

Property Information

Block3603
Lot18.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
30%
Improvement Value:$282,200
70%
Total Assessment$403,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,546+22.8%
2024$4,516+20.4%
2023$3,751+15.4%
2022$3,251-2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 8882, Page 1697

Property Built

Built

Year Built: 1925