Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 7Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 1, 2020

Property Information

Block3603
Lot9.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage855
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,500
30%
Improvement Value:$281,200
70%
Total Assessment$401,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,053+8.5%
2024$5,580+26.0%
2023$4,427+15.3%
2022$3,838-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft855DeedBook 9438, Page 2616Recorded9/2/2020

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft855DeedBook 9013, Page 5018Recorded5/14/2013

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 8798, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1965