Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 17Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$431,000
Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block3603
Lot9.23
QualifierC0308
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage849
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,300
30%
Improvement Value:$301,800
70%
Total Assessment$431,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,496+8.5%
2024$5,988+26.0%
2023$4,751+15.4%
2022$4,119-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$431,000

From:

To:

Sq Ft849DeedBook 9576, Page 7711Recorded2/7/2022

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft627DeedBook 9064, Page 3298Recorded5/6/2014

Property Sale

SaleMulti
$172,500
DeedBook 8759, Page 6678

Property Built

Built

Year Built: 1965