Skip to content

316 Sixth Avenue Unit 2bAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Last Sale Price
$431,000
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block3606
Lot1.08
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage891
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,600
30%
Improvement Value:$337,300
70%
Total Assessment$481,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,931+12.6%
2024$6,156+36.1%
2023$4,524+5.3%
2022$4,295+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$431,000

From:

To:

Sq Ft891DeedBook 9586, Page 7507Recorded3/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1987