Skip to content

316 Sixth Avenue Unit 2fAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 4, 2017

Property Information

Block3606
Lot1.12
QualifierC0206
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage894
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
30%
Improvement Value:$387,900
70%
Total Assessment$554,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,970+12.6%
2024$7,081+36.1%
2023$5,201+5.3%
2022$4,939+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft894DeedBook 9265, Page 6492NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/2/2018

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft891DeedBook 9166, Page 5317Recorded5/17/2016

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 8195, Page 6560

Property Built

Built

Year Built: 1987