Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 1bAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$331,000
Last Sale Date
Mar 28, 2008

Property Information

Block3606
Lot10.06
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,311
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,800
30%
Improvement Value:$421,800
70%
Total Assessment$602,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,829+9.8%
2024$8,041+19.1%
2023$6,753+16.0%
2022$5,820+0.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$331,000
DeedBook 8715, Page 7216

Property Built

Built

Year Built: 1960