Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 2gAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 9, 2019

Property Information

Block3606
Lot10.19
QualifierC0307
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,300
30%
Improvement Value:$420,600
70%
Total Assessment$600,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,054+9.5%
2024$8,268+18.4%
2023$6,984+15.3%
2022$6,054+4.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 9360, Page 4442Recorded7/31/2019

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 8951, Page 7865Recorded6/1/2012

Property Built

Built

Year Built: 1960