Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 3cAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$322,500
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block3606
Lot10.23
QualifierC0403
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,311
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
30%
Improvement Value:$430,400
70%
Total Assessment$614,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,264+9.5%
2024$8,461+18.4%
2023$7,146+15.4%
2022$6,194+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 9170, Page 6983Recorded6/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960