Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 4fAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$339,500
Last Sale Date
Apr 29, 2019

Property Information

Block3606
Lot10.34
QualifierC0506
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,071
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
30%
Improvement Value:$345,200
70%
Total Assessment$493,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,431+9.5%
2024$6,787+16.3%
2023$5,838+15.4%
2022$5,060+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$339,500

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 9347, Page 4523Recorded5/9/2019

Property Sale

SaleMulti
$49,900
DeedBook 5989, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1960