Skip to content

1615 Park Avenue Unit 4aAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block3707
Lot2.29
QualifierC0401
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,421
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,100
30%
Improvement Value:$490,300
70%
Total Assessment$700,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,073+17.7%
2024$8,560+7.6%
2023$7,952+10.3%
2022$7,207+9.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$388,000

From:

To:

Sq Ft1,421DeedBook 9340, Page 4080Recorded3/21/2019

Property Sale

SaleMulti
$256,000
DeedBook 8799, Page 5846

Property Built

Built

Year Built: 1963