Skip to content

303 Sunset Ave, Unit 208Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Aug 30, 2010

Property Information

Block3606
Lot8.12
QualifierC0208
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage890
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,300
30%
Improvement Value:$402,100
70%
Total Assessment$574,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,413+10.5%
2024$7,613+13.1%
2023$6,732+5.3%
2022$6,391+14.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$259,900
DeedBook 8848, Page 3360

Property Built

Built

Year Built: 1975