Skip to content

303 Sunset Ave, Unit 307Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 29, 2010

Property Information

Block3606
Lot8.21
QualifierC0307
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage890
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
30%
Improvement Value:$444,400
70%
Total Assessment$634,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,299+10.5%
2024$8,415+13.1%
2023$7,442+5.3%
2022$7,065+14.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 8842, Page 1088

Property Built

Built

Year Built: 1975