Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 6bAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block3704
Lot2.51
QualifierC0602
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage814
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,800
30%
Improvement Value:$309,900
70%
Total Assessment$442,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,372+12.6%
2024$6,549+29.4%
2023$5,061+4.3%
2022$4,851+7.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft814DeedBook 9367, Page 1917Recorded9/6/2019

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft814DeedBook 9342, Page 5755NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/8/2019

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft814DeedBook 9091, Page 5128Recorded12/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920