Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 6jAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block3704
Lot2.58
QualifierC0609
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,300
30%
Improvement Value:$332,200
70%
Total Assessment$474,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,902+12.6%
2024$7,020+22.2%
2023$5,746-3.5%
2022$5,954+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 9384, Page 4465NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/10/2019

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 8282, Page 7798

Property Built

Built

Year Built: 1920