Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 4bAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 20, 2018

Property Information

Block3703
Lot5.22
QualifierC0402
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage833
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,800
30%
Improvement Value:$279,700
70%
Total Assessment$399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,746+12.6%
2024$5,105+17.3%
2023$4,353+5.3%
2022$4,133+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft833DeedBook 9330, Page 8454Recorded1/14/2019

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft833DeedBook 9209, Page 9358Recorded1/25/2017

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 8692, Page 9232

Property Built

Built

Year Built: 1955