Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 8hAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 24, 2003

Property Information

Block3704
Lot2.76
QualifierC0806
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,800
30%
Improvement Value:$405,400
70%
Total Assessment$579,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,645+12.6%
2024$8,569+29.4%
2023$6,622+4.3%
2022$6,347+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 8258, Page 9992

Property Built

Built

Year Built: 1920