Skip to content

218 Second Ave, Unit 104wAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$277,450
Last Sale Date
Nov 7, 2016

Property Information

Block3901
Lot1.07
QualifierC0107
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,700
30%
Improvement Value:$323,600
70%
Total Assessment$462,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,032+7.4%
2024$6,546+29.4%
2023$5,058+3.3%
2022$4,895-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$277,450

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 9198, Page 8063Recorded11/18/2016

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 8407, Page 1680

Property Built

Built

Year Built: 1920