Skip to content

301 Eighth Avenue, Unit 6Asbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Nov 18, 2010

Property Information

Block4301
Lot6.06
QualifierC0006
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,015
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,600
30%
Improvement Value:$267,400
70%
Total Assessment$382,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,648+12.6%
2024$5,017+2.7%
2023$4,884+5.3%
2022$4,637-4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$187,500
DeedBook 8871, Page 7028

Property Built

Built

Year Built: 1900