Skip to content

31 Atkins AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2017

Property Information

Block806
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,083
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,700
16%
Improvement Value:$507,100
84%
Total Assessment$603,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,650+2.3%
2024$9,431+45.5%
2023$6,481+1441.2%
2022$421+0.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook 8164, Page 4666