Skip to content

11 Atkins AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1924
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 1994

Property Information

Block806
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
DescriptionASBURY PK DELI
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,075
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
13%
Improvement Value:$378,400
87%
Total Assessment$432,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,295+8.6%
2024$5,799+20.1%
2023$4,827-4.1%
2022$5,032+7.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924