Skip to content

20 Fifth AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Oct 19, 2018

Property Information

Block93
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,097
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,000
60%
Improvement Value:$304,700
40%
Total Assessment$761,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,092+3.4%
2024$10,723+1.0%
2023$10,619-0.4%
2022$10,664+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,097DeedBook 9323, Page 5278Recorded12/4/2018

Property Sale

Sale
$278,121

From:

To:

Sq Ft2,097DeedBook 9309, Page 3076NU CodeDoubtful title (14)Recorded8/28/2018

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,097DeedBook 9265, Page 1663Recorded12/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1904